Hmyzí hotely jsou vděčným projektem životního prostředí

Na území Prahy 8 začaly vyrůstat tzv. „hmyzí hotely“. Projekt odboru životního prostředí, který spadá do gesce radní Anny Kroutil, se od počátku těší nebývalému zájmu. Bohužel jak pozitivnímu, tak negativnímu.

Pořizovací cena jednoho hmyzího hotelu je necelých 18 tisíc korun. Celý projekt částečně financovaný radnicí a částečně z evropských fondů vyjde na 320 tisíc korun. Hmyzí hotel tvoří dřevěná konstrukce vyplněná různými druhy přírodních materiálů, které svou strukturou připomínají přirozený úkryt. Slouží především samotářským druhům hmyzu, které jej využívají pro zazimování, jako úkryt, případně pro vajíčka nebo kukly. Obyvateli hmyzího hotelu jsou především včely samotářky (čalounice, pískorypky, drvodělky a desítky dalších druhů), dále pak samotářské vosy, zlatěnky, škvoři, slunéčka, včetně hmyzu užitečného hubením škůdců. Mohou mezi nimi být i chráněné či ohrožené druhy.  

Hmyzí hotely poprvé zaregistovala široká veřejnost při Dnu Země. Akce, kterou také zorganizoval Odbor životního prostředí, přináší ekologickou osvětu pro děti především mladšího školního věku. Návštěvníci byli nejvíce unešeni právě z hmyzího hotelu, stojícího v Thomayerových sadech.

Bohužel, týden poté neznámý vandal podpálil hmyzí hotel stojící na Mazurské v Bohnicích. Vznikla tak škoda nejen ekonomická, ale i ekologická. „Je mi líto, že se hmyzí hotel stal cílem vandalů. Jedná se o oblíbený prvek, který je umisťován do parků hlavně pro radost dětí, které velice zajímá. Chtěla bych poděkovat lidem, kteří nabízejí pomoc při stavbě nového hmyzího hotelu. Samozřejmě se nevzdáme a chceme hmyzí hotely mít na Praze 8 i nadále, jen doufám, že další už vydrží," uvádí radní pro životní prostředí Anna Kroutil. Celý případ byl zaevidován a předán Policii ČR k prošetření a nalezení pachatelů.

„Někomu se můžou líbit více, někomu třeba méně - každopádně přilákají hmyz, který se postará o opylování, pomůže ale i v boji se škůdci. Vše je ekologické a dětem se líbí. Hotel ale nevydržel ani týden, proto se postarám o to, aby byly hotely pojištěny, a požádáme hlídky městské policie o zvýšenou pozornost, to je bohužel to jediné, co můžeme dělat. V práci na zvelebení naší městské části budeme samozřejmě i tak pokračovat, barbarství vandalů nás určitě neodradí,“ říká radní pro hospodaření s obecním majetkem Radomír Nepil.

3. 5. 2016