Hodně víček pro Kubíčka

Radní Anna Kroutil a zastupitelka Jana Pešlová se aktivně zapojily do projektu „Sbíráme víčka pro Kubíčka“. Víčka pro Kubíčka jsou jedinečná charitativní akce, která má za cíl finančně přispět postiženému chlapci Jakubu Navarovi z Neratovic. Ten od narození trpí těžkým kombinovaným postižením pohybovým, mentálním i senzorickým.

Projekt „Víčka pro Kubíčka“ podporuje MČ Praha 8 již delší dobu. Nejen, že se do tohoto projektu zapojují zastupitelé a radní za hnutí ANO, ale víčka sbírá například také sekretariát pana starosty a někteří úředníci. Během září bychom chtěli obeslat naše základní školy a požádat je také o zapojení se do tohoto projektu. Veřejnost může víčka dále nosit do sběrného boxu, který je umístěn v budově úřadu MČ Praha 8, tzv. bílém domě.

Několik kilogramů plastových víček pro Kubíčka nasbíraly členky ANO na Praze 8 v průběhu asi čtyř týdnů. „Obvolaly jsme své rodiny, známé i kolegy, aby nám se sběrem pomohli,“ říká Jana Pešlová.

Veškerý výdělek z prodeje víček financuje nákladné rehabilitace Jakuba Navary. Projekt funguje od roku 2011, a Navarovým se do ní podařilo zapojit desítky škol, školek, firem a jiných zařízení v Praze a Středočeském kraji, úřad Prahy 8 nevyjímaje. Jenom za školní rok 2014/15 se podařilo nasbírat 7 760 kg víček za cca 47 tisíc korun.

Z víček, která jsou vyrobená z jiného druhu plastu, než PET lahve, se dále vyrábí granulovaná drť. Tento kvalitní plast je dále využit na výrobu jakýchkoliv plastových výrobků, s nimiž se běžně setkáváme, jako jsou obaly na jogurty, kojenecké lahve, ale třeba i části snowboardů nebo dálkové plynové potrubí.

Sbírání víček pro Jakuba tak má i přesah do životního prostředí. „Víčky pomůžeme nejen Kubíčkovi, ale i našemu okolí. Třídění víček nás většinou přivede i k vyhození PET lahve do tříděného odpadu. Tato pomoc nikoho nic nestojí a její dopad je značný. Je skvělé, jak rychle sběr takového množství proběhl, chci poděkovat všem za pomoc. Ve sbírce na celém úřadě pokračujeme i nadále,“ říká Anna Kroutil.

Více informací o víčkách pro Kubíčka i o příběhu Navarových najdete na webových stránkách http://jakubnavara.webnode.cz/.

8. 9. 2015