Lustigovo náměstí na Palmovce?

Hnutí ANO na Praze 8 zastává názor, že o výběru veřejného prostranství, které bude nést jméno slavného spisovatele Arnošta Lustiga, by měli rozhodnut sami občané prostřednictví veřejné debaty na toto téma.

Na třetím zastupitelstvu MČ Praha 8 přišla opozice (TOP09) s návrhem pojmenovat náměstí u centra Nová Palmovka po významném židovském spisovateli, Arnoštu Lustigovi. Autor jeho velikosti a člověk s takovým životním příběhem si jistě zasluhuje svou připomínku, stejně jako připomínku a memento událostí, na které ve své tvorbě poukazoval, a které sám prožil.


Proto velice nelibě neseme fakt, že pana Lustiga místní TOPka zneužila k tak nízké věci, jakou je očerňování koaličních politiků. Právě TOP09 může za fakt, že kolem budovaného centra Nová Palmovka není žádné náměstí naplánované. S výstavnou multifunkčního centra za více jak miliardu korun začalo právě minule vedení radnice, které ovšem bylo natolik zaneprázdněno snahou utratit co nejvíce peněz za předražené zakázky, že zapomnělo na veřejné prostranství okolo Nové Palmovky.


O náměstí u Nové Palmovky se budeme bavit ve chvíli, kdy tam nějaké bude naplánované. Na rozdíl od bývalého vedení radnice vedeme diskusi s magistrátem na téma podoby celé oblasti Palmovka, a jistě počítáme i s diskusí ohledně názvů nových náměstí. Zatím se můžeme jen usmívat pranýřování opozicí za její vlastní chyby a opomenutí.


Čemu se ale nemůžeme vysmívat, je politizování osoby pana Lustiga a zneužití jeho odkazu k takové ubohosti. Pokud opozice tvrdí, že „je jí velice líto, že koaliční zastupitelé s ní nejsou schopni konstruktivně spolupracovat i na tak apolitickém a zároveň důležitém návrhu jako je památka na Arnošta Lustiga“, je to právě ona, které toto téma zpolitizovala a snížila na prachobyčejný spor mezi koalicí a opozicí. Toto je zase velice líto nám.


Zároveň si povšimněme, že paní Kvačková (TOP09), které podávala návrh na pojmenování náměstí u Nové Palmovky, byla v minulém funkčním období radní. Tudíž sama moc dobře ví, že náměstí a revitalizace prostranství, díky její bývalé koalici, zatím vyprojektované není. Jediným motivem, proč tento návrh podat, tak podle nás mohl být pouze záměr následně jej zneužít k očerňování.

17. 3. 2015