Na radnici pořádáme přednášky o finanční gramotnosti

V září se na Libeňském zámku uskutečnila první ze série přednášek Patrika Nachera o finanční gramotnosti. Přednášky jsou součástí vzdělávacího projektu „Finanční gramotnost pod lupou“, který se zaměřuje na zvyšování finanční samostatnosti poutavou a zábavnou formou. Další přednášky následují v říjnu i listopadu.

Hlavním řečníkem je Patrik Nacher, provozovatel serveru www.bankovnipoplatky.com. Tento server porovnává bankovní služby a produkty, zvyšuje finanční gramotnost a nabízí zajímavé informace z finančního světa. V rámci přednášky pohovořil Patrik Nacher o úvěrech, hypotékách, exekucích nebo třeba o RPSN (roční procentní sazba nákladů), což je číslo, které umožňuje spotřebiteli lépe vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytovaného úvěru. Velkým tématem byl také registr dlužníků, půjčky "na rychlo" a podvodné půjčky. Součástí přednášek byly interaktivní video ukázky na téma Zdravý selský rozum, Dluh pod lupou a Manipulace s veřejností.

Dotazy od občanů se nejčastěji týkaly bezkontaktních karet a plateb.

I přes to nečekané zářijové vedro trvala přednáška a následná diskuse dvě a půl hodiny, lidé byli aktivní, ptali se, vyprávěli svoje zkušenosti. Taková setkání mě vždy nabijí optimismem, že se jako spotřebitelé už jen tak lehce nedáme. Otázkou jen je, kdo, tedy jaký druh lidí chodí na takovéto akce. Obávám se totiž, že ti, co by to potřebovali nejvíce, to bohužel nejsou. Nicméně, každý svého štěstí strůjcem," říká Patrik Nacher


Všichni účastníci dostanou knihu Patrika Nachera „Konec finančních negramotů v Čechách“ zdarma.

17. 10. 2016